Την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου, ο Σεβασμιώτατος Βούλγαρος Πατριάρχης κ.κ. Νεόφυτος εόρτασε τα 76α γενέθλιά του. Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Βουλγαρίας κ.κ. Νεόφυτος κάλεσε όσους επιθυμούσαν να σεβαστούν και να πράξουν, μαζί με την Αγία Εκκλησία προσευχόμενοι για την απαλλαγή του κόσμου τούτου από τη μάστιγα της πανδημίας. Παράλληλα παρότρυνε υποστήριξη, ανάλογα με τις ικανότητές του ο καθένας, σε άτομα που έχουν ανάγκη.

Το κοσμικό όνομα του Μακαριώτατου Πατριάρχου Βουλγαρίας κ.κ. Νεόφυτου είναι Συμεών Νικόλοφ Ντιμιτρόφ. Γεννήθηκε στις 15 Οκτωβρίου 1945, στην πόλη της Σόφιας. Μετά την ολοκλήρωση της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, το φθινόπωρο του 1959, έγινε δεκτός ως σπουδαστής στο Θεολογικό Σεμινάριο της Σόφιας στο σταθμό Cherepish, το οποίο ολοκλήρωσε το 1965.

Τον Σεπτέμβριο του 1967 εισήχθη στη Θεολογική Ακαδημία “St. Kliment Ohridski” στη Σόφια, αποφοιτώντας από εκεί το 1971.

Από το φθινόπωρο του 1971 έως το 1973, ακολούθησε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών με εξειδίκευση η θεολογική εξειδίκευση στην Εκκλησιαστική Μουσική και την Υμνολογία στη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας. Στις 01.09.1973 διορίστηκε καθηγητής της ανατολικής εκκλησιαστικής μουσικής και μαέστρος της μαθητικής χορωδίας στη Θεολογική Ακαδημία “St. Kliment Ohridski” στη Σόφια.

Στις 03.08.1975 στην Ιερά Μονή της Τριάδος εκάρη μοναχός με το όνομα Νεόφυτος από τον μακαριστό Πατριάρχη Βουλγαρίας Μάξιμο. Λίγες ημέρες αργότερα στις 15 Αυγούστου 1975 χειροτονήθηκε διάκονος, ενώ στις 25 Μαρτίου 1976 στον καθεδρικό ναό της Αγίας Κυριακής στην Σόφια έλαβε τον δεύτερο βαθμό της ιερωσύνης.

Στις 30.09.1975 διορίστηκε διευθυντής της χορωδίας των Ιερέων της Σόφιας. Στις 15.07.1977, ανέλαβε την έδρα του καθηγητή της ανατολικής εκκλησιαστικής υμνολογίας και της Λειτουργικής στη Θεολογική Ακαδημία “St. Kliment Ohridski” στη Σόφια, στην οποία παρέμεινε μέχρι το τέλος του 1980.

Κατά τη διάρκεια αυτής της διακονίας, στον καθεδρικό ναό της Αγίας Κυριακής στην Σόφια, στις 21 Νοεμβρίου 1977, πραγματοποιήθηκε η χειροθεσία του σε Αρχιμανδριτική από τον μακαριστό Πατριάρχη Βουλγαρίας κυρό Μάξιμο. Στις 08.12.1985 στον Πατριαρχικό Καθεδρικό Ναό του Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκι χειροτονήθηκε επίσκοπος με τον τίτλο “Levkiyski” και διορίστηκε δεύτερος βοηθός επίσκοπος του Μητροπολίτη Σόφιας.

Από 01.12.1989 ο επίσκοπος Νεόφυτος αναλαμβάνει τη θέση του Πρύτανη της Θεολογικής Ακαδημίας “St. Kliment Ohridski” στη Σόφια και στις 26 Ιουλίου 1991, εκλέγεται κοσμήτορας των Θεολογικής Σχολής. Διατήρησε αυτή τη θέση μέχρι τον Ιανουάριο του 1992.

Από 27.01.1992 διορίζεται Γενικός Γραμματέας του Ιεράς Συνόδου και Πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου στομ Καθεδρικό Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκι.

Στις 27 Μαρτίου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου. Στις 17.12.2001 με απόφαση της Ε’ Εκκλησιαστικής-Λαϊκής Συνέλευσης, η Μητρόπολη Δοροστόλου διαιρέθηκε στις Μητροπόλης της Ρούσης και του Δοροστόλου, όπου και ο ίδιος πήρε τον τίτλο του Μητροπολίτη Ρούσης.

Στις 02.12.2008 ως Μητροπολίτης Ρούσης έλαβε τον τίτλο “Doctor Honoris Causa” του Πανεπιστημίου της Σόφιας “St. Kliment Ohridski”. Ο τίτλος απονεμήθηκε για τη συνολική συμβολή στην ανάπτυξη της πνευματικότητας στο Πανεπιστήμιο της Σόφιας και για την ενεργό συμμετοχή του στην ανάπτυξη της Θεολογικής Σχολής.

Στις 22.06.2010 ο βραβεύτηκε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας της Βουλγαρίας με το παράσημο «Αγ. Κύριλλος και Μεθόδιος », για τα ιδιαίτερα προσόντα του και για την ανάπτυξη της Θεολογικής Ακαδημίας «Αγ. Kliment Ohridski », για τη συμβολή του στην ανάπτυξη επιστημονικών και εκπαιδευτικών σχέσεων και σχέσεων μεταξύ Χριστιανών της Ανατολής και της Δύσης και με αφορμή τα 65α γενέθλιά του.

Την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013, στο Πατριαρχικό Εκλογικό Εκκλησιαστικό Συμβούλιο στη Σόφια, εκλέγεται Πατριάρχης Πάσης Βουλγαρίας και Μητροπολίτης Σόφιας. Παράλληλα συνέχισε να είναι τοποτηρητής της Μητρόπολης Ρούσης μέχρι την ημέρα των εκλογών του νέου Μητροπολίτη Ρούσης κ. Ναούμ, που πραγματοποιήθηκαν στις 23 Μαρτίου 2014.

Η ενθρόνιση του Μακαριώτατου Πατριάρχη Βουλγαρίας κ.κ. Νεοφύτου πραγματοποιήθηκε την ίδια ημέρα (24 Φεβρουαρίου 2013) το απόγευμα, τον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκι.

Ο Πατριάρχης κ.κ. Νεόφυτος προέστη της πρώτης Πατριαρχικής Λειτουργίας την Κυριακή 10 Μαρτίου 2013, στον Μητροπολιτικό Καθεδρικό Ναό Αγίας Κυριακής στη Σόφια, μαζί με ιεράρχες και κληρικούς.

ope.gr

Εκκλησία Online
Αποστολή
Αξιολόγηση επισκεπτών 0 (0 ψήφοι)

Προσθήκη σχολίου

Το email είναι ήδη εγγεγραμμένο στην ιστοσελίδα. Παρακαλώ συνδεθείτε ή ξαναπροσπαθήστε.

Δώσατε λάθος όνομα ή κωδικό

Sorry, you must be logged in to post a comment.