Ο Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε μια ώρα και 17 λεπτά για να επικρατήσει επί του αντιπάλου του και τώρα περιμένει τον νικητή του αγώνα μεταξύ του Ούγκο Ιμπέρ και Μιομίρ Κετσμάνοβιτς.

Ήττα-αποκλεισμός για τη Μαρία Σάκκαρη απέναντι στην Ελίνα Σβιτολίνα, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να χάνει με 1-2 σετ και να αποχαιρετά τους Ολυμπιακούς Αγώνας.

Το ματς ξεκίνησε με αρκετά λάθη από την Ελληνίδα τενίστρια, η οποία, ωστόσο, κατάφερε να επανέλθει και από εκεί που έχανε με 0-3 και 1-4 να κερδίζει το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η Σβιτολίνα πήρε από νωρίς προβάδισμα και κατάφερε να κερδίσει με 6-3, ενώ και στο τρίτο σετ η Ουκρανή ήταν ανώτερη και κέρδισε με 6-4.

Νωρίτερα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ (6-3 και 6-4) του Αμερικανού Φράνσις Τιαφοέ και πέρασε στον τρίτο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά.

Θετικός στον κορονοϊό εντοπίστηκε ο υπουργός Ανάπτυξης και Επενδύσεων Άδωνις Γεωργιάδης, όπως γνωστοποίησε ο ίδιος στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.