Η εκπαιδευτική τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας για τους μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, συνεχίζεται καθημερινά από την ΕΡΤ2.

Η εκπαιδευτική τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας, που απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, συνεχίζεται καθημερινά στην ΕΡΤ2, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής. Παράλληλα, τα μαθήματα είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ /«Μαθαίνουμε στο σπίτι».

Στο γνώριμο περιβάλλον μιας σχολικής αίθουσας, οι εκπαιδευτικοί στέκονται μπροστά στην κάμερα, για να παραδώσουν στις μαθήτριες και στους μαθητές του Δημοτικού τηλεμαθήματα, κρατώντας τα παιδιά σε μαθησιακή εγρήγορση μέχρι να ανοίξουν ξανά τα σχολεία.

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ – ΔΕΥΤΕΡΑ 01/03

09:00 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: Ο Περπατούλης (Εκπαιδευτικοί: Έρη Παπαμιχαλοπούλου, Νικόλας Τσαφταρίδης)

09:22 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: Η Νεράιδα Ευγενία και το Τζίνι Βοηθεία! (Εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Μορφονιού, Παναγιώτα Σταυροπούλου, Κώστας Μανίκας)

09:43 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: Φυσικές Επιστήμες-Πειράματα-Χιόνι/Ηφαίστειο (α) (Εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Μορφονιού, Κώστας Μανίκας)

09:55 Γλώσσα Β’: Αλληλογραφώ – Μέρος Α’ (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)

10:31 Μαθηματικά Β’: Υπολογίζω ένα αποτέλεσμα κάνοντας κάθετη πρόσθεση με κρατούμενο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)

10:57 Θεατρική Αγωγή Γ’-Δ’: Θεατρικό έργο και κινηματογραφικό σενάριο (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου)

11:15 Γαλλικά Ε’: La Boum (Εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Κρίπα, Βάσια Χασιώτη)

11:31 Γαλλικά ΣΤ’: Ma valise et hop, c’est parti! (Εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Κρίπα, Ζαφειρία Πλαταρά)

ΤΡΙΤΗ 02/03

09:00 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: «Δράκος ο καλοκάρδιος» (Εκπαιδευτικοί: Ιωάννα Κυρίτση-Τζιώτη, Κώστας Μανίκας)

09:22 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: «Μαθηματικά-Γεωμετρικά Σχήματα/Στερεά και επίπεδα» (Εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Μορφονιού, Παναγιώτα Σταυροπούλου, Κώστας Μανίκας)

09:37 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: «Φτιάξε τη δική σου ιστορία-Παραμυθοκάρτες» (Εκπαιδευτικοί: Ελένη Παπαγεωργίου, Κώστας Μανίκας)

09:49 Γλώσσα Α’: Μπλε Όνειρα (Μπ) – (Εκπαιδευτικός Δήμητρα Καρατζογιάννη)

10:17 Θεατρική Αγωγή Α’-Β’: Δημιουργία χαρακτήρων με αναγραμματισμούς (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου)

10:33 ΤΠΕ Β’-Γ’: Δημιουργώ με τη ζωγραφική τον πρώτο μου κώδικα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)

11:00 Μουσική Γ’-Δ’: Κατασκευή μουσικού οργάνου-ρυθμός (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)

11:23 Ιστορία Δ’: Η Αθήνα γίνεται η πιο ισχυρή πόλη και το πολίτευμά της στα χρόνια του Περικλή (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)

11:41 Ιστορία ΣΤ’: Ο Ιμπραήμ στην Πελοπόννησο – Ο Παπαφλέσσας (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς).

Εκκλησία Online
Αποστολή
Αξιολόγηση επισκεπτών 0 (0 ψήφοι)

Προσθήκη σχολίου

Το email είναι ήδη εγγεγραμμένο στην ιστοσελίδα. Παρακαλώ συνδεθείτε ή ξαναπροσπαθήστε.

Δώσατε λάθος όνομα ή κωδικό

Sorry, you must be logged in to post a comment.