Η Αναγέννηση Καρδίτσας με γκολ του Μανιού στις καθυστερήσεις επικράτησε με 0-1 του Αγίου Νικολάου και βρίσκεται με το ένα πόδι στα προημιτελικά. Στη Λαμία, σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, η τοπική ομάδα πήρε και αυτή πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης επί του Ιωνικού χάρη στο 2-0 με τα τέρματα των Τσούκαλου στο 24' και Ρόμανιτς στο 52'.

Λαμία και Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησαν των Ιωνικού και Αγίου Νικολάου αντίστοιχα και έχουν το πάνω χέρι για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Το πανόραμα των πρώτων αγώνων για τους 16 του θεσμού.
Με δύο παιχνίδια ολοκληρώθηκε την Πέμπτη (2/12) το πρώτο σκέλος της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Αναγέννηση Καρδίτσας με γκολ του Μανιού στις καθυστερήσεις επικράτησε με 0-1 του Αγίου Νικολάου και βρίσκεται με το ένα πόδι στα προημιτελικά. Στη Λαμία, σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, η τοπική ομάδα πήρε και αυτή πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης επί του Ιωνικού χάρη στο 2-0 με τα τέρματα των Τσούκαλου στο 24′ και Ρόμανιτς στο 52′.

Τα αποτελέσματα των αγώνων για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας:

Τετάρτη 1/12

Νίκη Βόλου – Παναιτωλικός 0-1 (44′ Ντουάρτε)

Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 3-2 (3′ Πολέτο, 6′ Παναγιώτου, 61′ Δούμτσιος – 26′ Σεμέδο, 63′ Ρόνι Λόπες).

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 31 πόντους στην πρώτη περίοδο απέναντι στην ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, επίδοση που συνιστά αρνητικό ρεκόρ στο παθητικό του σε ένα δεκάλεπτο για τη φετινή σεζόν.
Η εναρκτήρια περίοδος στο παρκέ της MegaSport Arena ολοκληρώθηκε με την ρωσική ομάδα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 31-22 έναντι της ελληνικής.

Οι γηπεδούχοι ένιωθαν καλά επιθετικά κι έφτασαν στους 31 πόντους έπειτα από 10 αγωνιστικά λεπτά, έχοντας μάλιστα 6/7 τρίποντα, με τον Άλεξ Σβεντ μάλιστα να «γράφει» 3/3.

Αυτή ήταν η χειρότερη φετινή αμυντική συγκομιδή της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη σε ένα δεκάλεπτο. Στο ματς της 4ης αγωνιστικής με την Ρεάλ στην Μαδρίτη, οι πράσινοι είχαν δεχθεί 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως απόψε στο αντίστοιχο διάστημα έσπασαν… το αρνητικό τους ρεκόρ.